Tichý dialog v Loretě – 29.5 – 30.7 2010

tichy_dialogtichy_dialog2Vážení čtenáři, v rámci Muzejní noci jsme otevřeli výstavu mladých umělců Terezy Holáskové a Aleše Johna. Než napíši něco k samotné přípravě výstavy tak pár řádků k autorům samotným.

MgA. Tereza Holásková,
narodila se 23. září 1982 v Jablonci nad Nisou, kde vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou a Vyšší odbornou školu, obor Tvarování a rytí raznic. V letech 2002 až 2008 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor Sklo u profesora Vladimíra Kopeckého. V roce 2006 absolvovala zahraniční stáž na Akademii výtvarného umění v irském Dublinu. Od roku 2006 do roku 2007 absolvovala stáž v oboru Kov a šperk na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora V. K. Nováka.
Část roku 2004 studovala na Akademie der Bildenden Künste v Mnichově pod vedením prof. Magdalény Jetelové v ateliéru Socha a koncept.
V roce 2004 vytvářela scénu pro vystoupení Proměny v Divadle Inspirace  na Praze 1. Roku 2007 měla společnou výstavu Yes Only, která se týkala skla a šperků. Tato výstava byla v Galerii Josefa Sudka v Praze. V témže roce měla výstavu Socha a šperk na Českém Krumlově a výstavu Fauna (výstava šperků) v Galerii U prstenu v Praze. O rok později pořádala výstavu diplomové práce s názvem Pátý živel (šperky, skleněné objekty) v pražské Galerii 10. Také se účastnila výstavy šperků Identifikace v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V roce 2008 vystavovala s ateliérem prof.V.Kopeckého v jablonecké Galerii N, výstava nesla název Sklo, Obrazy (skleněné obrazy) a v polské Legnici byla s již zmíněnou výstavou Identifikace. V minulém roce byla opět v Polsku, kde v Biale představovala výstavu Identifikace-šperky. Také vystavovala spolu s dalšími mladými výtvarníky obrazy. Tato výstava nesla název Koncepty a byla v Galerii města Železný Brod.

MgA. Aleš John,
narodil se 5. prosince 1976 v Hořicích v Podkrkonoší
Studoval na Střední škole kamenické a sochařské v Hořicích. Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor Kov a šperk v atelieru Prof.Ak.soch. V. K. Nováka a diplomoval u E.Eislera. Na této škole také absolvoval dvouletý cyklus přednášek restaurování kovů u Dr. S. Spivokové z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Dále absolvoval roční stáž na AVU Praha v atelieru sochy  Prof.Ak.soch. Jana Hendrycha.
Nyní k přípravě výstavy. S Terezkou a Alešem jsem se poznal na při prohlídce zámku KARLOVA KORUNA. Potom, co skončila prohlídka expozice, dali jsme se do řeči a vyměnili si navštívenky. Když jsem přišel domů, posadil se k počítači a kouknul jsem se na internetové stránky, které popisují práci mladé nadějné šperkařky, byl jsem nadšený. Bylo jaro roku 2009 a právě jsme chystali muzejní noc. Poslal jsem pozvánku i těmto nadějným umělcům, a tak jsme se potkali podruhé. Aleš mi dal CD s ukázkou své práce a já jsem si řekl, že to jsou věci, které mají v sobě něco úžasně přitažlivého. Za nedlouho jsem se rozhodl, že poprosím Terezku o realizaci šperku pro malou Elišku. Již z návrhu, který mi poslala, jsem byl opravdu nadšený. Realita byla ještě krásnější. Pak následovaly další zakázky a další realizace šperků. S Alešem jsme začali pracovat na návrhu sochy, která je dlouhodobým cílem Občanského sdružení Kulturně smýšlejících. A také na dalších realizacích sochařských prací. To byl jen krůček k tomu, abych oba oslovil ohledně společně uspořádané výstavy. Naše společné úsilí můžete shlédnout v Městském Muzeu Loreta.