Loutkobraní – 17.11.2007

Jak se vydařilo třetí Loutkobraní

loutkobrani
A je to za námi- další Loutkobraní, tentokrát již s krásným jubilejním číslem 3. A že se opravdu vydařilo! Vždy se tu a tam něco vyladí a díky tomu je každým rokem lepší a lepší. A protože víc hlav víc ví a víc rukou víc udělá, přizvali si letos loutkáři na pomoc Občanské sdružení Kulturně smýšlející. Návštěvníci se dostavili v hojném počtu, což všechny moc potěšilo, takže atmosféra byla skvělá. Letos navíc přijely zahrát i dva hostující soubory- Theatro Hugo ze Semil a Improverti z Plzně, nově zahrála i chlumecká kapela Faktor.
Do článku jsme tentokrát zařadili rozhovor s Romanu Hlubučkovou- paní učitelkou ze ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, která nám poskytla malé interview o počátcích a dalších krůčcích Loutkobraní. Nejprve jsme jí ale požádali, aby pověděla něco o své práci a náplni Literárně- dramatického oboru se zaměřením na loutkové divadlo, který vede: „Jako na každé škole se řídíme osnovami, kterých jsou součástí mimo jiné i vystoupení, práce na textech a vedení žáků k autorskému divadlu. Loutkové divadlo v sobě slučuje prvky činoherního divadla, pohybu, vodění různých druhů loutek, výtvarného umění i hudby…to všechno je potřeba zvládnout ke zdařilé inscenaci.To se moji žáci i absolventi učí. Hrajeme s loutkami, které si podle druhu inscenace vyrábíme samy ( je to naše inscenace se vším všudy). „Dramaťák“ navštěvují také žáci z hudebních oborů – skládají muziku, hrají doprovází, ten, kdo je dobrý ve výtvarném umění – pomůže s návrhy a výrobou loutek…divadlo je kolektivní záliba a u nás v ZUŠce jsou šikovné děti“.
Paní učitelko, kdo přišel s tím nápadem založit Loutkobraní?
„Před 4 roky slavili chlumečtí loutkáři 20 let. Akce byla v listopadu, byla moc prima! A tak jsme se s nejstaršími – souborem Tak co?! – rozhodli, že zkusíme v Chlumci dělat každý rok na podzim malé loutkářské setkávání. Takový minifestiválek, kde by se nejenom hrálo divadlo, ale i vyrábělo, malovalo,…  Nazvali jsme je Loutkobraní a myslím, že se už dostal do povědomí lidí.“