Výstava Ivany Stonjekové

ivana_stonjekovaDosud nikdy nepotřebovalo lidstvo léčivou sílu mandaly tolik, jako je tomu nyní. Náš roztříštěný, dezintegrovaný svět volá po soudržné síle, jíž je velká síla mandaly….
Duše nám nabízí specifický léčebný prvek – mandalu, v době, kdy jí nejvíce potřebujeme a my budeme dost moudří, abychom naslouchali jejímu vnitřnímu hlasu.
Dosud nikdy jsme ji tolik nepotřebovali.”
Slovo „mandala“ pochází ze sanskrtu a znamená posvátný, rituální nebo magický kruh či „kruhový plán“, kultovní kruhovou kresbu.
Mandaly slouží mimo jiné jako prostředek ke zklidnění mysli a k dosažení absolutního klidu. Zaměřením na mandalu se naše pozornost ve všech svých projevech, ať již tělesných, mentálních, psychických nebo emocionálních, transformuje ve vnitřní klid a harmonii se sebou samým i s celým světem. Mandala jako taková vyjadřuje řád, rovnováhu a celost. Obrazy mandal jsou jakýmisi ideogramy nevědomých obsahů v každém z nás. Reprezentují zcela vynímečnou a zvláštní kategorii symboliky.
Autorka obrazů mandal Ivana Stonjeková, se narodila v Praze ve výtvarnické rodině.
Od r. 2000 začala cíleně malovat Mandaly, které harmonizují a léčí člověka. Harmonický člověk působí pozitivně na své okolí a tím pomáhá celé Zemi. Několik měsíců v roce tráví v překrásné přírodě Orlických hor, kde čerpá inspiraci pro svá díla. Tam také začala uvažovat, jak pomoci přírodě a lidem.
Témata mandal jsou různá. Vytvořila řadu cyklů, které pomáhají při spojení s jednotlivými oblastmi, energiemi, civilizacemi. Např. Láska, Zdraví, Atlantida, Lemurie, Shambala, Světlo, Mystika Karla IV, Duchovní růst, Energie přírody, Roční období, Slunce, Stvoření světa, Vesmír, Anastázie, Čakry, Živly, Andělé a Archandělé.
Na přelomu r. 2005/2006 namalovala hrací desku k dávné indické hře LÍLA, která je vytvořena ze 72 mandal.  První vydání této hry vyšlo na jaře r. 2006 a v prosinci téhož roku  vyšlo již třetí vydání této úspěšné duchovní hry.
Zabývá  se i malováním mandal přímo na daného jednotlivce. Pomocí intuice a  automatické kresby se jej snaží zharmonizovat a zregenerovat.
Mandaly jsou kresleny akvarelovými pastelkami a na doladění používá gelové fixy, temperové barvy, voskové pastely a glittery. Mnoho mandal je zmenšeno a zalaminováno, aby byly dostupné a prakticky použitelné i širší veřejnosti.
V roce 2006  se rozhodla, že umožní vzdělávání v oblasti ezoteriky širšímu okruhu lidí.
A proto založila se svým partnerem  „Křišťálovou univerzitu“  – školu věku Vodnáře pro každého, kde se vyučuje : Astrologie, Numerologie, Tarot, Feng-Shui, Grafologie, Homeopatie, Rodinné konstelace, Automatická kresba a další.

Použití mandal :
Noste jí co nejvíce u sebe, přikládejte na jednotlivé čakry, dejte si ji pod polštář, pověste na zeď, dejte pod skleničku vody, nebo noste u sebe jako talisman. Při zdravotních problémech nechte na sebe mandalu působit co nejdéle. Může také pomoci při meditaci, při odrušení geopatogenní zóny, vyčištění prostoru od negací, zharmonizování kolektivu, rodiny, energetickém vyrovnání nerovnováhy živlů v těle a posílení jednotlivých orgánů.Také je možné je pověsit doma nebo v práci na zeď jako obrázek.