Výstava Veroniky Stonjekové

Expresivní obrazy z raného období Veroniky Stonjekové

V září jsme měli to potěšení přivítat na zámku Karlova Koruna dalšího člena z umělecké rodiny Hruškových a Stonjekových. Tentokrát k nám přijela vystavovat dcera Ivany Stonjekové, vnučka Heleny Hruškové- Slavíkové, jejichž díla jste si během letních měsíců mohli prohlédnout na galerii mramorového sálu. Přijela právě v ročním období, kdy příroda hýří barvami, stejně tak, jako její olejomalby…
Veronika Stonjeková se narodila roku 1978 do rodiny plné výtvarníků. Není tedy divu, že také k ní a její sestře Adéle, která je jejím dvojčetem, byly sudičky velmi štědré. A tak se obě vydaly na uměleckou dráhu. Společně vystudovaly základní školu, Soukromou mistrovskou školu uměleckého designu v oboru Malba i Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy- obor Výtvarná výchova pro ZUŠ. Od roku 2002 pracuje Veronika v Hobby centru 4, což je volnočasové zařízení pro děti a mládež, kde učí zájemce všech generací výtvarnému umění.V průběhu studia malířka několikrát vystavovala spolu se svými spolužáky. Své první velké samostatné výstavy se dočkala v roce 2006, kde představila své obrazy a kresby zaměřené na duchovní vnímání světa.
Výstava, která u nás proběhla 16.9.-20.10., byla malířčinou malou premiérou. Podle svých slov autorka ještě nikdy nepředstavila najednou svá prvotní expresivní díla. Jak sama říká, současná tvorba je velkým kontrastem proti jejímu aktuálnímu stylu. Díla mluví o autorčině vnímání světa ve dvou rovinách- světské a duchovní. Na jejích plátnech tedy najdete i piety, anděly a madony. Tvoří dokonce také obrazy, kterými se snaží pozitivně zapůsobit na náladu diváka a některými přímo léčit. Především ale velice ráda znázorňuje člověka a proto je jejím oblíbeným tématem portrét. Namalovala například své nejbližší a vytvořila i svůj vlastní autoportrét. Tuto tematiku se snaží vystihnout v různých technikách uhlem, pastelem nebo olejem.